Test obiektywu Samyang AF 14 mm f/2.8 EF

Dzięki uprzejmości dystrybutora Samyang  w Polsce firmie Foto-Technika miałem możliwość przetestować obiektyw SAMYANG AF 14 MM F/2.8 EF. Jako, że uwielbiam fotografować szerokokątnymi obiektywami to z niecierpliwością czekałem na nowego Samyanga z Autofokusem. Obiektyw testowałem zarówno w fotografii krajobrazowej jak i okolicznościowej.

SPECYFIKACJA

Dane ze strony www.optyczne.pl
Pierwsze wrażenie
Po rozpakowaniu pudełka znajdujemy w nim obiektyw, dekielki i zgrabny pokrowiec/sakwę (szkoda, że nie jest bardziej usztywniony). Obiektyw jest bardzo lekki o czym świadczy jego niska waga- 485g. Ogólnie dobrze leży w dłoni, po podpięciu do aparatu, czuć lekkość ( jestem przyzwyczajony do cięższych szkieł).
Budowa i jakość wykonania
Obiektyw wykonany jest z metalu - osłona przeciwsłoneczna wykonana jest z plastiku. Pierścień ostrości chodzi dobrze, choć mógłby trochę ciężej- zdarzało mi się podczas nocnej fotografii przypadkowo zmienić ostrość pierścieniem i później byłem zdziwiony czemu zdjęcia mam nieostre. Po dłuższym okresie użytkowania muszę stwierdzić, że dekielek robi się luźny i niestety jest to bardzo irytujące, gdyż często sam wypadał z obiektywu.  Przejdźmy do głównej części testu- jak obiektyw sprawdza się w plenerze.  Duża soczewka i brak gwintu sprawia, że jedynymi filtrami jakie możemy nałożyć na ten obiektyw są duże i drogie o rozmiarze 150x150mm. 


OBIEKTYW W AKCJI

Obiektyw miałem ze sobą na wyprawach fotograficznych w Toskanii oraz na Lofotach- w przypadku drugiej wyprawy chciałem przetestować go podczas fotografowania zorzy polarnej oraz gwiazd. Zaczniemy od Toskanii- tutaj testowałem głównie pod katem pracy pod światło oraz (jako miłośnik fotografii krajobrazowej) jaką daję gwiazdkę przy wyższych wartościach przysłony.

Toskania- obiektyw znakomicie radzi sobie ze zdjęciami pod słońce.

Przy kadrze pionowym- jest troszkę gorzej- widać większe flary i odblaski, które niekorzystnie wpływają na zdjęcie.

Dzięki zastosowaniu 7 listków przysłony- obiektyw daje ładną gwiazdkę na przysłonie f.18.

Praca pod słońce oraz flary
Jak widać na powyższych zdjęciach, nie można się przyczepić do tego jak SAMYANG AF 14 MM F/2.8 EF radzi sobie ze zdjęciami pod słońce. Częste flary i odblaski były moją zmorą gdy fotografowałem obiektywem Canona i musiałem stosować różne metody w obróbce by w finalnym obrazie ich nie było. Tutaj Samyang wypada zdecydowanie lepiej od Canona 16-35 f.4. Gwiazdka jaka wychodzi z 7 listkowej przysłony też jest przyjemna dla oka. 
Dystorsja
Zdjęcia powyżej pokazują, że obiektyw dobrze radzi sobie z zachowaniem pionów, oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj odległość z jakiej fotografujemy architekturę. W większości zdjęć da się ją zniwelować podczas obróbki. W dalszej części testu przyjrzę się jak wygląda ostrość Samyanga na rogach kadru.

F 2.8 

F 2.8

F 9.0

F 18

Ostrość na rogach kadru i autofokus
Na przysłonie 2.8 obiektyw wygląda słabo pod względem ostrości na brzegach kadru ale rzadko który szerokokątny obiektyw odnotowuje na najniższej przysłonie odnotowuje znakomite wyniki. Wraz ze zwiększaniem liczby przysłony sytuacja ulega znacznemu poprawieniu i mogę stwierdzić że w zakresie f 9.0-18 Samyang odnotowuje najlepsze wyniki. Autofokus w obiektywie działa dobrze- z resztą w sytuacjach jakich fotografowałem- nie było scen, gdzie mógłbym dokładnie przetestować sprawność systemu AF tego obiektywu. 
ZDjęcia nocne
Dzięki temu, że obiektyw posiada najmniejszą liczbę przysłony wynoszącą 2.8 to znakomicie nadaje się do nocnej fotografii gwiazd oraz zorzy polarnej. Jestem zachwycony efektami pracy z tym obiektywem. Śmiało polecam miłośnikom zdjęć nocnego nieba. Poniżej prezentuje kilka zdjęć. 
PODSUMOWANIE TESTU
PLUSY : 
- rewelacyjny do zdjęć nocnych,
- niska waga,
- bardzo dobra praca pod światło,
- ładna gwiazdka na domkniętej przysłonie,
- znakomita jakość obrazu na brzegach w zakresie f.9.0-18.0
- 5 letnia gwarancja producenta.
MINUSY :
- pierścień autofokusa mógłby pracować z większym oporem,
- po dłuższym użytkowaniu dekielek wypada z obiektywu,
- drogi system mocowania filtrów do tego obiektywu,

Obiektyw w pełni spełnił moje oczekiwania i jestem bardzo zadowolony z zdjęć które nim wykonałem. Wiadomo, są pewne minusy które posiada ale nie ma obiektywów idealnych i trzeba doceniać to co się otrzymuje. Bardzo polecam ten obiektyw do fotografii nocnej wnętrz i oczywiście krajobrazów. Poniżej przedstawiam kilka ulubionych zdjęć wykonanych SAMYANG AF 14 MM F/2.8 EF.

Zobacz również

Back to Top