Księżyc w pełni- poradnik

Jak podejść do tematu księżyca w pełni a dokładniej jego wschodu :) Najważniejsze jest planowanie- znalezienie odpowiedniego miejsca w którym księżyc będzie wschodził. Im ciekawsza miejscówka tym lepiej dla zdjęcia. Dlatego dużo jeżdżę i sprawdzam (za dnia) miejsca pod kątem wschodu księżyca tak by dokładnie sobie zaplanować całe ujęcie- tu nie ma przypadku. 

Skąd mam wiedzieć gdzie księżyc wzejdzie?
Są do tego odpowiednie aplikacje/programy które dokładnie wyliczą nam w którym miejscu i o jakim czasie będzie wschód słońca. Ja używam aplikacji TPE- (tutaj możecie włączyć ja sobie w przeglądarce). Aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze

Interfejs TPE

Teraz ważne żeby odpowiednio zaplanować sobie ujęcie. Najważniejszym punktem to sprawdzenie kiedy jest pełnia księżyca i o której wschodzi księżyc :) Możecie to sprawdzić tutaj : https://meteogram.pl/ksiezyc/Kiedy już wiecie o której wschodzi księżyc w pełni to teraz czas zaplanować wykonanie zdjęć w plenerze.  Interesują nas dwie kreski niebieskie( jedna ciemniejsza i jedna jaśniejsza). Jaśniejsza odpowiada za miejsce wschodu księżyca a ciemniejsza za jego drogę tzn przesuwanie się nad horyzontem. Żeby zobaczyć jak się księżyc będzie przemieszczał to możecie przesunąć biały suwak na niebieskiej kresce który jest na dole. Dzięki temu dowiecie się w jakim kierunku przemieści się księżyc. ​​​​​​​

Niebieskie linie do sprawdzania miejsca wschodu księżyca

Tutaj ważna jest znajomość miejsca w którym chce się wykonać zdjęcia dlatego warto odwiedzić to miejsce za dnia by wszystko sprawdzić(dojazd, czy nic nie przeszkadza w kadrze itp.) Jak już mamy wybrane miejsce to teraz przedstawię technikę fotografowania.
Fotografowanie księżyca w pełni
Do odpowiedniego ujęcia księżyca potrzebne będą 3 rzeczy-  statyw na którym umieścimy nasz aparat, obiektyw tele tutaj myślę 300 wzwyż jest najlepszą opcją oraz wężyk spustowy jeśli go nie mamy to możemy włączyć timer 2 lub 5 s w aparacie. Dzięki spłaszczeniu perspektywy uzyskamy ładny duży księżyc na tle fotografowanego obiektu.

Backstage z polowania na księżyc w dniu 7.05.2020

Ustawienia aparatu
 Ustawienia aparatu są równie ważne by zdjęcia wyszły nam ostre i dobrze naświetlone. Fotografuję w trybie preselekcji przysłony i ustawiam przysłonę na liczbę f.8-f.9 (tutaj mam najlepszą rozdzielczość obrazu). Czas naświetlania jest równie ważny bo księżyc się przesuwa i nie może być za długi. Myślę że nie dłuższy niż 1/20s. Każdy czas krótszy będzie lepszy ale wiąże się to niestety z wysokim ISO. Ja w swojej fotografii użyłem ISO 1600. Kompensacja ekspozycji może być ustawiona na -0,7 EV.  Balans bieli może być w trybie auto. Oczywiście formtat zdjęć RAW.
Obróbka zdjęcia 

Jak mamy dobrze naświetlone zdjęcie to obróbki nie będzie dużo. Ważne żeby poradzić sobie z kontrastami i wyciągnąć kolory które są blade (fotografuję w formacie RAW). Mam tylko 300mm więc muszę trochę  przykadrować zdjęcie by zastąpić brak dłuższej ogniskowej.
Powodzenia!
Zapraszam na grupę warsztatową- tam możesz opublikować swoje zdjęcia :)

Zobacz również

Back to Top