Mały i bezkompromisowy obiektyw Canon RF 28mm F2.8 STM USM jest ciekawym szkłem i z chęcią pokażę Wam jego możliwości. Zapraszam do przeczytania testu!
TEST
Obiektyw Canon RF 28mm F2.8 STM sprawdzałem głównie w fotografii krajobrazowej na plenerze w Pieninach i Tatrach. Zdjęcia robiłem Canon R6.
Pierwsze wrażenie
Po rozpakowaniu pudełka znajdujemy w nim obiektyw oraz dwa dekielki. Obiektyw waży tylko 120g, jego wymiary to 69,2 × 24,7 mm. Po założeniu do aparatu ma się wrażenie że nie masz obiektywu-jest taki lekki.
Poniżej zdjęcia :
Budowa i jakość wykonania
Obiektyw jest bardzo lekki ale nie zmienia to faktu że jego jakość jest na dobrym poziomie, główne cechy Canon RF 28mm F2.8 STM USM :
- 3 soczewki PMo,
- silnik STM,
- brak dedykowanego pierścienia MF(jest dwufunkcyjny wraz z pierścieniem)
-powłoka super spectra,
- przysłona 2.8.
OBIEKTYW W TERENIE
Praca pod ŚWIATŁO oraz flary
W krajobrazie często robię zdjęcia w kontrze, dlatego ważne jest dla mnie jak dany obiektyw sprawuje się pod Słońce. Poniżej kilka przykładów zdjęć wykonanych Canon RF 28mm F2.8 STM USM w takim typie oświetlenia.
7 listkowa przysłona zapewnia 14 ramienną gwiazdkę.
Jak widać po załączonych zdjęciach, gwiazdka jest przyjemna dla oka ale moim zdaniem na f.22 jest zbyt mocna, przy f.8 jest akceptowalna. Niestety praca pod światło obiektywu mogła by być lepsza- pojawiają się zielone flary po lewej stronie od gwiazdki. Najgorzej jest na f.22, gdy otworzymy bardziej przysłonę to sytuacja ulega poprawie.
OSTROŚĆ OBRAZU
Zastosowanie w obiektywie elementów 3x PMo ma gwarantować dobra jakość i wyrazistość zdjęć. Osoby które chcą poznać wykres MTF dla tego obiektywu zapraszam tutaj : https://personal.canon.jp/product/camera/rf/rf28-f28/spec
Jak na takiego malucha to efekty są moim zdaniem bardzo dobre! Wiadomo pogarsza się trochę jakość na f.20 ale w sumie to rzadko się fotografuje na takich przysłonach. Na f.2.8 jest świetnie.
WINIETOWANIE, DYSTORSJA
I ABERRACJA CHROMATYCZNA
Sprawdźmy właściwości optyczne tego obiektywu. Na początek winietowanie oraz aberracja chromatyczna.
I ABERRACJA CHROMATYCZNA
Sprawdźmy właściwości optyczne tego obiektywu. Na początek winietowanie oraz aberracja chromatyczna.
Na pełnym otworze przysłony widać winietowanie ale w żaden sposób one nie przeszkadza a włączona korekcja w aparacie sprawi, że nawet jej nie zobaczymy.
A co z aberracją? Szukałem zdjęć na których miała być ale jej nie widać, także moim zdaniem bardzo dobry wynik Canon RF 28mm F2.8 STM USM
DYSTORSJA
28mm to wciąż szeroki kąt więc zobaczmy jak wygląda dystorsja. Trzeba bardzo blisko podejść żeby przeszkadzała, przy większej odległości wygląda to lepiej ale nie jest idealnie.
Rozmycie tła
Poniżej kilka przykładów jak wygląda bokeh z tego obiektywu.
DODATKOWE FUNKCJE
Control ring
Pierścień MF i control ring są jednym pierścieniem- możemy zmieniać ich funkcje poprzez przełącznik.
PODSUMOWANIE TESTU Canon RF 28mm F2.8 STM USM
PLUSY :
- waga i rozmiary,
- jakość zdjęć,
- znikoma aberracja,
- ładne rozmycie tła,
MINUSY :
- praca pod światło mogła by być lepsza,
- dystorsja ( w pewnych przypadkach).
PODSUMOWNIE- MOJE WRAŻENIA
Obiektyw moim zdaniem jest bardzo dobry, robiąc zdjęcia masz wrażenie, że nie masz obiektywu. W takiej małej konstrukcji drzemie świetnia jakość. Pod fotografię podróżniczą czy street będzie idealny. W krajobrazie brakowało mi szerokiego kąta to ratowałem się wtedy robiąc panoramy. Wiadomo coś za coś, zawsze możemy mieć RF 24-70 2.8 ale to inna cena i waga. Podczas 4 dniowego pleneru zrobiłem kilka ujęć z których jestem zadowolony. Śmiało mogę Wam polecić ten obiektyw.
GALERIA ZDJĘĆ WYKONANYCH CANON RF 28mm F2.8 STM USM
PIENINY I TATRY 2023
Dziękuję za poświęcony czas :)