Jak fotografować pioruny?

Lato to okres dużej intensywności różnych zjawisk atmosferycznych. Burze i pioruny należą do tych najbardziej spektakularnych. W tym poradniku wyjaśnię jak je fotografować tak by były ładnie złapane.

Zacząć trzeba od najważniejszej kwestii czyli bezpieczeństwa podczas fotografowania- osobom niedoświadczonym odradzam fotografowanie burzy w plenerze- bo jest to bardzo niebezpieczne. Na początku polecam wykonywać fotografie z okna swojego domu bądź bloku. Druga kwestia to obserwacja burzy czyli skąd przychodzi i jak najlepiej na zapolować. Do tego polecam używanie różnych radarów burzowych na których widać przemieszczanie się komórek burzowych. 

Piorun uchwycony nad Opolem. F.9. ISO 200 15s naświetlania



Ustawienia aparatu 

Dobrze, jak mamy pięknie błyskające pioruny nad naszą głową to teraz trzeba odpowiednio ustawić nasz aparat tak by zarejestrował pioruny. Nie musisz mieć drogiego aparatu za kilka tysięcy- wystarczą 4 elementy byś mógł uchwycić błyskawice. 

Są to : 
- statyw,
- aparat z trybem Manualnym,
- obiektyw (najlepiej szerokokątny),
- opcjonalnie wężyk spustowy (opcja zamienna to samowyzwalacz)

Tak to tyle jeśli chodzi o kwestie sprzętu potrzebnego do zrobienia zdjęcia. Teraz najważniejsza część czyli ustawienia w aparacie tak by zarejestrować pioruny. 

Zacznę od ustawienia trybu manualnego ekspozycji (M). Ustawiamy tam przysłonę w obiektywie oraz czas naświetlania i ISO. Najczęściej fotografuję na przysłonie f.9 i do niego dobieram czas naświetlania np. 15-20s. Czułość ISO ustawiam na 200-400. Pamiętajcie że te ustawienia są zależne od mocy błysków i ich natężenia. Jeśli mamy bardzo dużo wyładowań to łatwo o przepalenie naszych zdjęć więc wtedy albo obniżam czułość ISO albo zwiększamy wartość przysłony np. do f.13. Nie możecie zapomnieć też o ustawieniu autofocusa. Ja robię to tak- ustawiam ostrość np. na światłach miasta i przełączam tryb focusa w Manualne ustawianie ostrości(MF). Dzięki temu aparat nie będzie musiał za każdym zdjęciem szukać ostrości na nowo co przyspieszy nam fotografowanie. Balans Bieli w aparacie ustawiam na automatyczny, zdjęcia wykonuję w formacie RAW. 

Fotografowanie piorunów jest bardzo proste bo ustawiasz dłuższy czas naświetlania i po prostu czekasz aż piorun uderzy Ci w kadrze. Także potrzeba trochę cierpliwości oraz szczęścia by uchwycić spektakularne wyładowania. Dalsza praca nad wykonanym zdjęciem to obróbka pliku RAW. 

Konkretne wyładowanie :)

Powodzenia!
Zapraszam na grupę warsztatową- tam możesz opublikować swoje zdjęcia :)


Zobacz również

Back to Top