CZYM JEST BRACKETING? (AEB)

W krajobrazie często mamy taką sytuację, że rozpiętość tonalna sceny jest zbyt duża żeby ja zarejestrować na jednym zdjęciu. Wychodzą nam wtedy zdjęcia z dobrze naświetloną górą ale za to z ciemnym pierwszym planem- druga sytuacja kiedy pierwszy plan jest dobrze naświetlony ale za to niebo jest zbyt jasne. Jak sobie z tym poradzić? Mamy dwie opcje

1. Stosowanie filtrów połówkowych 
2. Technika bracketingu i łączenie ekspozycji w programie graficznym. 

W tym poradniku pokażę jak wykonać i połączyć te zdjęcia w całość.
zdjęcie zbyt jasne bracketing łączenie HDR

Zbyt jasne niebo ale pierwszy plan dobrze naświetlony

Zdjęcie krajobraz- ciemny bracketing łączenie HDR jak połączyć?

Tu mamy odwrotną sytuację- niebo dobrze naświetlone a dół zbyt ciemny.

Jak wykonać bracketing? 
Każdy z Was ma różny aparat i w zależności od producenta tą funkcję włącza się w inny sposób. Najczęściej wykonuję 3 zdjęcia z różnicą 2 EV. 
Aparat wykonuje zdjęcie niedoświetlone -2, z ekspozycją na 0 oraz prześwietlone o 2 działki przysłony. W niektórych sytuacjach stosuję 5 klatek z różnicą 2 EV wtedy aparat bierze bardzo duży zakres tonalny. 

Aparaty Canon mają opcję HDR- która wykonuje zdjęcia jak bracketing ale je od razu łączy, nie polecam tej funkcji gdyż nie mamy kontroli nad łączeniem zdjęć. 
zdjęcie przedstawia bracketing w apracie Canon

Bracketing w Canonie

Łączenie zdjęć 

Po wykonaniu zdjęć trzeba je połączyć w programie graficznym. Najczęściej używam do tego Lightroom Classic ale również w Photoshopie (Camera Raw) jest to możliwe.  Poniższe filmy pokazują jak to zrobić.

Łączenie zdjęć Lightroom Classic (oglądaj z dźwiękiem)

Łączenie Photoshop (Camera Raw) (oglądaj z dźwiękiem)

PODSUMOWANIE
Jak widzicie ta technika jest dość prosta i łatwo można osiągnąć ciekawe efekty- można ja stosować zarówno w krajobrazie jak i architekturze, zdjęciach wnętrz- wszędzie tam gdzie rozpiętość tonalna przekracza możliwości naszej matrycy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami i ciekawostkami to zapraszam do zapisania się do mojego newslettera. 

Inne poradniki

Powrót na górę